• 021-66557431

مراحل استقرار سامانه هوش کسب و کار (BI)

 بسیاری از صاحبان کسب و کار به اشتباه تصور می کنند که سامانه BI یک راهکار نرم افزاری آماده (Package) است که شرکتهای ارائه دهنده اقدام به نصب آن بر روی سرور شرکت شما نموده و سپس شما می توانید براحتی از آن استفاده کنید.

بر این اساس لازم است تا بدانیم در فرآیند استقرار سامانه BI در کسب و کار شما چه مراحلی طی می شود ؟

 

گام اول : انتخاب شاخص ها و گزارشات هوشمندی کسب و کار (BI)

در ابتدای کار باید مشخص شود که شما دنبال چه نوع هوشمندی در کسب و کار خود هستید. همانطور که در بخشهای مختلف وبسایت توضیح داده ایم، شما می توانید بیش از ده حوزه کلیدی در سازمان خویش را با ابزار BI، هوشمند کنید (مراجعه شود به اینجا)

what : در واقع در این مرحله به دنبال پاسخ به این سوال هستیم «چه می خواهیم بدانیم؟» 

 

گام دوم : شناسایی داده های موجود

متاسفانه اگرچه بسیاری از سازمانها و شرکتها از ابزارهای روزآمد فناوری اطلاعات و نرم افزارهای اتوماسیون و امثال آن استفاده می کنند، ولی بدلایل متعدد در اطلاعات موجود در این سامانه ها نقایص و حتی اشتباهاتی وجود دارد که کار استقرار BI را با تاخیر مواجه کرده و یا حتی دچار مشکل می کند.

where: در این مرحله به دنبال پاسخ به این سوال هستیم «اطلاعات را از کجا بدست بیاوریم؟»

 

گام سوم : جمع آوری و ساختاردهی داده ها (ETL)

در این مرحله طی سه مرحله اقدام به جمع آوری و یکپارچه سازی داده های موجود در پایگاههای اطلاعاتی می نماییم :

1- استخراج داده ها (Extraction)

2- تبدیل داده ها (Transformation)

3- بارگزاری اطلاعات (Load)

معمولا در فرآیند ETL اقدام به ایجاد یک انباره داده (Data Warehouse) می نماییم (ویدئو آموزشی کاربرد و منافع انباره داده به زبان ساده

 

گام چهارم : آماده سازی شاخص ها و گزارشات

یکی از مهمترین اقدامات در استقرار BI، انتخاب و طراحی صحیح شاخص ها و آماده سازی گزارشات می باشد. از آنجایی که انواع مختلفی از گزارشات و شاخص ها هستند که می توانند در بهبود عملکرد کسب و کار شما موثر باشند، پس باید در این گام دقت لازم را به عمل آورید. (لینک مطلب : انواع شاخص ها و گزارشات)

پس از مشخص شدن شاخصها، تیم فنی آرنا اقدام به آماده سازی گزارشات مرتبط بر اساس نیاز واحدهای سازمانی شما می نماید. این گزارشات و داشبوردها هستند که می توانند (بر اساس نوع شاخص) کمک زیادی به بهبود تصمیم گیری در کسب و کار شما و کاهش هزینه ها و افزایش درآمد شما داشته باشند.

 

گام پنجم :  جاری سازی و استقرار

باید به خاطر داشته باشید که صرف راه اندازی یک سامانه BI در کسب و کار شما تغییر جدی ایجاد نخواهد کرد. بلکه می بایست به مرور هر یک از گزارشات و داشبوردهای تولید شده بتواند تاثیر قابل قبولی در بهبود تصمیم گیری و عملکرد واحدهای سازمانی شما داشته باشید و البنه این جاست که تفاوت شرکتهای ارائه کننده خدمات در حوزه BI مشخص می شوند.

 

  • 66557431
  • 43858120
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • تهران، خ آزادی، خ حبیب اله، نبش خسروان، پلاک 1، طبقه 2
  • مشاهده بر روی نقشه

دارای افتخار همکاری با

ارسال پیام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا