• 021-66557431

کالای تندفروش / کالای تندمصرف

 

تعریف کالای تندمصرف (FMCG)
معمولا به مجموعه ای از کالاهایی که توسط مصرف کننده نهایی در دوره های زمانی کوتاه مدت خرید شده و ضمناً قیمت نسبتاً کمی دارند، کالای تندمصرف (Fast Moving Consumer Goods) یا کالای بسته بندی مصرفی (Consumer Packaged Goods) گفته می شود که میتوان به مواردی مانند نوشیدنی ها، گوشت، لبنیات و امثال آن اشاره کرد.

 

انواع کالای تندمصرف
در شرکتهای پخش کالاهای تندمصرف را بر اساس چند پارامتر اصلی دسته بندی می کنند :

- نوع محصول : یعنی عمدتاً محصولاتی که در حوزه مواد غذایی یا شوینده و بهداشتی هستند، جزء کالاهای تندمصرف طبقه بندی می شوند

- بسته بندی محصول : بر اساس تعداد درون هر بسته و همچنین جنس و ساختار بسته بندی، یک کالا می تواند جزء کالاهای تندمصرف قرار بگیرد یا خیر.

- نوع خریدار محصول : بر اساس اینکه خریدار محصول، مصرف کننده نهایی است یا واسطه و امثال آن، ممکن است کالایی از دسته بندی تندمصرف ها خارج شود.

- قیمت کالا : معمولاً کالاهای دارای قیمت پایین و متوسط (مثلاً در حوزه مواد غذایی بین 1000 تا 80هزار تومان) در محدوده کالای تندمصرف قرار می گیرند.

- مدت و شیوه نگهداری کالا : اغلب کالاهای تندمصرف دارای تاریخ انقضاء کوتاه مدت (3 تا 10 روز و در یخچال) یا میان مدت (6ماه تا 3 سال و عمدتاً در جای خشک و خنک) می باشند. 

- دوره فروش محصول : محصولاتی که بطور معمول در طول یک دوره زمانی مشخص (بین 2 تا 60 روز) از شلف مغازه خارج می شوند را می تواند به لیست کالاهای تند مصرف اضافه کرد.

 

کالای تند فروش یا کالای تند مصرف؟
نکته بسیار مهمی که باید با آن توجه داشت این است که برای شرکت های پخش، کالاهای تند فروش مهم می باشد و نه کالاهای تند مصرف. از این رو در این جا به نحوه شناسایی کالاهای تندفروش می پردازیم


روشهای ارزیابی کالاهای تندفروش
بطور کلی کالاهای تند فروش را به سه روش کلی دسته بندی می کنند :

1- بر اساس گروه کالا : در این روش کل گروه های کالایی موجود در شرکت (و دقیق تر اینکه کل گروه کالایی های صنعت) را ارزیابی می کنیم و متوسط دوره فروش هر گروه را استخراج می کنیم. سپس گروه های کالایی با دوره مصرف کوتاه تر را به عنوان گروه کالای تند فروش قلمداد می کنیم

2- بر اساس محصول : در این روش کل محصولات شرکت (و نه صنعت) را بر اساس دوره فروش ارزیابی کرده و سپس کالاهای تندفروش را شناسایی می کنیم.

3- روش ترکیبی : در این روش نخست متوسط دوره فروش هر گروه کالا را شناسایی کرده و سپس در هر گروه، دوره فروش کالاها را با متوسط آن گروه ارزیابی می کنیم. این روش از آن جهت که دقت بیشتری دارد مناسب تر خواهد بود.

  • 66557431
  • 43858120
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • تهران، خ آزادی، خ حبیب اله، نبش خسروان، پلاک 1، طبقه 2
  • مشاهده بر روی نقشه

دارای افتخار همکاری با

ارسال پیام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا